Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC?

Home / Ubezpieczenie AC / Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC?

NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE AC

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, w którym najważniejszym czynnikiem jest cena, wybór polisy AC często jest twardym orzechem do zgryzienia. Oprócz ceny należy sugerować się również zakresem ubezpieczenia, wyłączeniami z odpowiedzialności, wkładem własnym, franszyzami... jak się w tym wszystkim połapać? Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

Idealna polisa AC... istnieje?

Niestety należy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, że ubezpieczenie w większej mierze jest tworzone pod konkretnego człowieka, jego samochód i jego potrzeby ubezpieczeniowe. Dlatego też ubezpieczenie AC jest silnie zindywidualizowane. Nie ma idealnego autocasco dla wszystkich! Pod uwagę brana jest taka mnogość czynników, że niemożliwym byłoby stworzenie ubezpieczenia, które zadowalałoby wszystkich.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Istnieje kilka prostych zasad i porad, które na pewno pomogą w wyborze najlepszego dla nas ubezpieczenia.

Odpowiedz sobie na pytanie- co potrzebuję?

Najważniejszym jest dobrać takie ubezpieczenie, które w pełni zadowalałoby nasze potrzeby ubezpieczeniowe. Trzeba się zastanowić na czym możemy spokojnie oszczędzić, a na jakich aspektach ochrony zależy nam najbardziej. Czy mogę spokojnie zrezygnować z droższego autocasco, które oferuje zabezpieczenie przed skutkami kradzieży? Czy wybierając AC muszę się skupić na ochronie przed pożarem? Czy w ogóle potrzebuję ubezpieczenia AC? Trzeba zadać sobie takie pytania, ponieważ może się nawet okazać, że zakup autocasco byłby tylko naszą zachcianką, a nie rzeczywista potrzebą.

Nie sugeruj się tylko ceną!

Niektórzy ludzie mają skłonność do szukania oszczędności gdzie tylko się da. Niestety w przypadku wyboru AC, sugerowanie się jedynie ceną może być wręcz zgubne. Niższa cena ubezpieczenia zwykle niesie za sobą ograniczony zakres ochrony. W przypadku zakupu najtańszego AC na rynku może się okazać, że nasze ubezpieczenie nie chroni nas w przypadku kradzieży auta albo że zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania jeśli kierowca nie będzie miał ukończonych 26 lat. Tanie ubezpieczenie może również charakteryzować się rozbudowaną listą wyłączeń odpowiedzialności. W takim przypadku świadczenie może nie być wypłacone np. w razie kradzieży jeżeli się okaże, że zgubiliśmy klucze od auta. Z drugiej strony jednak nie należy popadać ze skrajności w skrajność, gdyż droższe autocasco tak samo może nie spełniać naszych oczekiwań. Podsumowując, należy znaleźć złoty środek, czyli balans pomiędzy ceną a ochroną jakiej możemy się spodziewać w danym przedziale cenowym.

Dokładnie zapoznaj się z OWU

Ogólne Warunki Umowy to najistotniejszy dokument w ubezpieczeniu. Zawiera wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia. Czytając OWU należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • zakres ubezpieczenia,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • prawa i obowiązki stron,
  • tryb i sposób likwidacji szkód.
Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z OWU i jego zrozumieniem można powiedzieć o pełnej świadomości podpisania polisy.

Zwróć uwagę na odszkodowanie

Bardzo ważną kwestią, o ile nie najważniejszą, jest świadczenie ubezpieczyciela. Czytając OWU należy wybitnie skupić się na rozdziale mówiącym o obowiązkach ubezpieczyciela oraz klauzulach ubezpieczeniowych w nim zawartych. Zapisy te mówią o sposobie wypłaty odszkodowania i ewentualnych potrąceniach, jakich zakład ubezpieczeniowy może dokonać. Najistotniejsze są zapisy o:

  • wkładzie własnym,
  • amortyzacji sprzętu,
  • franszyzie integralnej lub redukcyjnej,
  • limitach i podlimitach odszkodowania,
  • sposobie świadczenia odszkodowania (zwrot kosztów czy naprawa),
  • wycenie wymienianych części (w oparciu o wartość odtworzeniową czy rzeczywistą).

Nałóż nacisk na prawidłową wycenę samochodu

Decydując się na ubezpieczenie auta trzeba skupić się na ocenie wartości naszego pojazdu. Ma ona decydujący wpływ na wysokość sumy ubezpieczenia, która jest górną granicą wypłaconego odszkodowania. Prawidłowa wycena pojazdu jest tak ważna, ponieważ pozwala na wypłatę świadczenia, które w pełni pokryje zaistniałe szkody. Należy więc unikać nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia samochodu. Szczególnie niebezpieczna jest ta druga sytuacja, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe stosują wtedy zasadę proporcji- wypłacone odszkodowanie nie dość, że jest niższe niż powinno być w rzeczywistości, to jeszcze ubezpieczyciel potrąca różnicę jaką by wypłacił przy prawidłowej sumie ubezpieczenia. Jeżeli nie jesteś pewien co do wartości swojego pojazdu, wyznaczenie sumy ubezpieczenia można zostawić ubezpieczycielowi lub rzeczoznawcy, który na pewno wykaże prawidłową cenę samochodu.

Sprawdź towarzystwo ubezpieczeniowe

Warto jest dowiedzieć się jaka jest opinia o ubezpieczycielu, z którym zamierzasz zawrzeć umowę. Takie informacje będą przydatne na pewno gdy dojdzie do sytuacji ubiegania się o odszkodowanie. Czy będę miał problemy z udowodnieniem szkody? Czy odszkodowanie nie będzie sztucznie zaniżone? Jak długo trwa wypłata świadczenia? Jak wysoki jest standard usług? Na te pytania dobrze jest poszukać odpowiedzi wśród znajomych czy rodziny. Z pomocą idzie również internet- można się pokusić o przejrzenie forów internetowych w poszukiwaniu opinii o ubezpieczycielu, a jeżeli to nie wystarczy można odwiedzić stronę Rzecznika Ubezpieczonych (rzu.gov.pl) i zobaczyć ile zostało zgłoszonych skarg na dany zakład.

Pozwól sobie pomóc

W poszukiwaniu najlepszej oferty dobrze jest skorzystać z narzędzi ułatwiających podjęcie decyzji. Oprócz rozmowy z agentem czy doradcą ubezpieczeniowym, istnieje możliwość porównania wielu ofert ubezpieczycieli naraz, na dodatek bez wychodzenia z domu. Z pomocą idą internetowe kalkulatory, które bezpłatnie i bez wysiłku z Twojej strony wybiorą najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Po wypełnieniu specjalnego formularza, dane przekazane są agentowi który przesyła tylko najlepsze oferty ubezpieczenia. Jest to oczywista oszczędność czasu i pieniędzy.

TAGI: ubezpieczenie samochodu, najlepsze ubezpieczenie, ac, autocasco, ac samochodu, wybór ubezpieczenia, ubezpieczenie, ubezpieczenie komunikacyjne


Przeczytaj też

Cena ubezpieczenia Cena ubezpieczenia

OD CZEGO ZALEŻY CENA UBEZPIECZENIA SAMOCHODU? Wielu kierowców rezygnuje z wykupienia dodatkowego ubezpieczenia samochodu tłumacząc się zbyt wysokimi ...

 

Ubezpieczenie Autocasco AC Ubezpieczenie Autocasco AC

UBEZPIECZENIE AC Obok obowiązkowego OC, o którym kierowcy zwykle pamiętają, istnieje opcja chroniąca nasze auto przed zniszczeniem, czyli ubezpieczen...

 

Samochód zastępczy Samochód zastępczy

SAMOCHÓD ZASTĘPCZY Kolizja, wypadek, stłuczka- jednym słowem przydarzyło się nam nieszczęście. W niektórych przypadkach auto nie nadaje się do użytkow...

 

Ubezpieczenie NNW Ubezpieczenie NNW

UBEZPIECZENIE NNW KIEROWCY I PASAŻERA Chcąc wyruszyć bezpiecznie w trasę myślimy przede wszystkim o zabezpieczeniu samochodu na wypadek szkody. A co ...